Hasandağı

Hasandağ eski volkanik bir dağ olarak çevresindeki yerleşim yerlerinden öte yüksekliği ile anılır. Hasandağ’ın 3 bin 255 metre yüksekliği ile görkemli bir görünümü vardır. Hasandağ’ın tarihi adının “Athar” olduğu bilinir. Hasandağ’da kuzey ve güneyinde volkanik yapılı kırmızı ve siyah renkli tepelere halk küçük Hasandağı, Hüseyin dağı ve Kılıç dağı demektedir.

Ulukışla kasabası ile Ihlara kasabası arasındaki Kılıç Dağı’nın eteklerinde Kitreli- Melendiz silsilesinin başladığı yerde büyük bir geçit olarak Ahır kapu geçiti bulunur. Ihlara, Anduğu, Tyana arasındaki en kısa yol budur.

Büyük Halk ozanı Karacaoğlan’ın beş altı yaşlarında iken o yıllarda yaylaya gelen Adana Kozan yörükleri tarafından alınıp Kargın Köyü’ne götürüldüğü. Çukurova’da da dillerde dolaşan bir konu olduğu, bölgede rivayet olunmaktadır.

Hasandağ’ın zor koşullarına göğüs geren, emek veren, uğraş veren, direnen bölge halkı sonuçta Hasandağ’ın güzelliklerini keşfedip ondan yararlanma yönünde hareketlenme içindedir. Nereden nerelere gelindi. “Mahrumiyet köyleri, geri kalmış bölge” olarak anılan Hasandağ’ın eteklerindeki yerleşim yerlerinde şenlikler dahi yapılacak değişim yaşanıyor. İyi ve güzel de oluyor.