Haberler

ÇOK KIYMETLİ HEMŞERİLERİMİZ; ALTUNHİSAR EVLERİ YAPI KOOPERATİFİ İNŞAATI BAŞLIYOR!

📌100 m2 340.000 TL, 120m2 375.000 TL olup %25 peşinat alınacaktır. Kat irtifa hakkı verildikten sonra konut kredisine başvuru yapılacak ve kalan kısmı krediye tabi tutulacak peşinatlarını yatıran üye sayısı kadar konuta başlanacaktır ve konutlar Kasım 2022’ de teslim edilecektir. Komple peşin ödeme yapan üyelerimiz kat seçme hakkına sahip olacaktır. Altunhisar Evleri Yapı Kooperatif İBAN Numarası TR42 0001 0009 7997 4942 5650 02 (Ödemeyi yapanlar açıklama kısmına Ad-Soyadlarını belirtmeleri gerekmektedir.)

Not:%25 peşinat 15.02.2022’e kadar yatırılması gerekmektedir.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın milletçe haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde; vatan ve millet uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bütün şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize şükranlarımızı sunar, Atatürk’ün büyük güven duyduğu gençlerimize ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için yapmış oldukları çalışmalarda üstün başarılar dileriz. ” Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.” (Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

2019 Yılı Mayıs Ayı Meclis Karar Tutanağıdır

MECLİS KARAR KAĞIDI:

 

Karar Tarihi: 03.05.2019                                                                                                     

Karar No: 2019/05

MAYIS

Meclisi teşkil

Edenler.

 

Meclis Başkanı         : Vedat KİRAZCI

Üyeler                        : Mehmet Ali YALTI, İsmail POLAT, Mevlüt KEFCİ, Hamza AYIK, Yaşar TAMER, Amir ÇELİK, Turkaz POLAT, Ramazan AYIK, Fuat SELÇUK.

Katılmayan Üyeler    :

 

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkanı Vedat KİRAZCI yaptı ve 2019 yılı Mayıs ayı Belediye Meclisi toplantımızın İlçemize, Niğde’mize ve Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata intikal etmiş Cumhuriyetimizin Kurucusu başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Aziz şehitlerimiz ile Belediye Başkan ve Personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince Meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görülerek açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu gündem maddesi oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dördüncü (4.) maddesinde yer alan 2018 yılı Bütçe Kesin Hesabının görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğünce hazırlanan 2018 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı 19.04.2019 tarih ve 15 Sayılı Belediye Encümeni kararı doğrultusunda, söz konusu kesin hesap Meclis Başkanlığınca Meclise tevdi edilerek bölüm bölüm ve madde madde görüşülerek müzakere edildi ve söz talebi olup olmadığı soruldu, söz talebi olmadığı görüldü, yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde 2018 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 (b) ile aynı kanunun 64. maddesi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu bütçe kesin hesabı oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Beşinci (5.) Maddesinde yer alan Belediyemiz Petrol İşletmesi bünyesinde Akaryakıt ve LPG(Otogaz) bayilik sözleşmeleri ile ilgili uygun firma seçimi, şart ve koşullar, süre uzatımına gidilmesi, yetki verilmesi v.b. hususların görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Bilindiği üzere Belediyemizin Petrol İşletmesinde satışı yapılan akaryakıtların OPET PETROLCÜLÜK A.Ş. (SUNPET), LPG(Otogaz) Satışı hizmetlerinin ise AYGAZ A.Ş.(MOGAZ) bayiliği ile yürütüldüğünü ancak 2019 yılı içerisinde her iki bayilik sözleşmesinin sona ereceğinden en makul en mantıklı, karlı ve kaliteli teklif ve şartnamenin plan ve bütçe komisyonunda kabul edilmesini ve belediye avukatınca incelenmesini takiben belediye başkanına sözleşme imza yetkisinin verilmesinin uygun olacağını bildirdi. Söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra ilgili teklif 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (j) bendi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde gündem maddesi oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Altıncı (6.) maddesinde yer alan yer alan Altunhisar Çiftçi Malları Koruma Başkanlığının 29.04.2019 Tarih ve 2019/6 Sayılı Yazılarının Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı Söz aldı. Koruma Başkanlığımızca talep edilen ıska suyu Bilindiği üzere önceden 08.01.2016 tarih ve 2016/01 Sayılı Belediye Meclisince Altınyurt Sulama Birliğine 25 yıllığına ücretsiz tahsis edilmiş ancak Altınyurt Sulama Birliği Başkanlığının Merkez Sulama Kooperatifi Başkanlığına devir edilmesi sürecinin başlatıldığı göz önünde bulundurularak söz konusu tahsis protokolünün iptal edilerek aynı doğrultuda Altunhisar Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı eli ile yürütülmesinin daha uygun olacağını bildirdi. Söz talebi olup olmadığı soruldu Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde söz konusu talebin Kamu Yararı görülerek karşılıklı bir protokole bağlanarak KADİM hakları korunmak kaydı ile BEDELSİZ olarak 5393 sayılı belediye kanunun 14 (a), 15 (b) ve 18 (j) ve (t) Maddeleri ile aynı Kanunun 75. Maddesinin (a), (b), (c) ve (d) bentleri doğrultusunda süresi toplam 25 yılı geçmemek üzere Altunhisar Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına tahsis edilmesi hususu açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Yedinci (7.) Maddesinde yer alan 05.12.2014 tarih ve 2014/11 Sayılı Belediye Meclis Kararının 7. Gündem Maddesi doğrultusunda Karara Bağlanan Ön Ödemeli İçme Suyu Sayaç Kullanımı Zorunluluğunun Yeniden Görüşülerek Karara Bağlanmasına Geçildi. Meclis Başkanı Söz aldı. Bilindiği üzere 2014/11 sayılı Belediye Meclis kararı ile TEKSAN firması ile sözleşme imzalanarak akıllı sayaç(ön ödemeli) sistemine geçildiğini, söz konusu uygulamanın yeni abone olacak ve bozulan abonelere zorunlu olarak uygulandığını ancak TEKSAN firması ile akıllı sayaçlar konusunda sıkıntılar yaşandığını, vatandaşlarımızın ve belediyemizin zor durumda kaldığını gibi konuları göz önünde bulundurulduğunda, yeni yapılacak içme suyu abonelerinde ve bozulan içme suyu sayaçlarının değişimlerinde ön ödemeli sayaç alma konusunda zorunluluğun ortadan kaldırılarak vatandaşın tercihine bırakılmasının daha uygun olacağını ve ilerleyen süreçte TEKSAN firması ile olan akıllı sayaç sözleşmenin Belediye Avukatı nezdinde değerlendirilerek iptal edilmesi veya başkaca firma ile sözleşme imzalanması konusunda belediye başkanına yetki verilmesinin uygun olacağını, ayrıca mekanik sayaç su tahakkuk okuma dönemlerinin 3(üç) ayda bir yapıldığını, söz konusu okuma döneminin 1(bir) ay olarak uygulanmasının belediye tahsilatını canlandıracağını, kayıp-kaçak ve bozuk sayaçların takibinin hızlı bir şekilde yapılacağını ve mekanik sayaç yeni abone olunmasında 150TL depozito, 150TL abone ücreti toplamda 300TL ücret alındığı bu uygulamanın yeniden düzenlenerek 150TL depozit ve 50TL abone ücreti olmak kaydıyla 200TL olarak uygulanmasının kamu yararı açısından doğru olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde söz konusu teklif 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14. Maddesinin (a) ve 18. Maddesinin (j) bendi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Sekizinci (8.) Maddesinde yer alan 01.03.2019 tarih ve 2019/03 Sayılı Belediye Meclis Kararının 4. Gündem Maddesi Doğrultusunda Verilen Köprü İsminin Yeniden Görüşülerek Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Bilindiği üzere Söz konusu köprüye 2019/03 sayılı Meclis Kararı ile Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa isminin verildiği ancak kadimden beri tüm kamuoyu ve vatandaşlarımızca söz konusu yerin Celemedin mevkii olarak bilindiğinden dolayı tarihimizi ve kültürümüzü yaşatmak adına köprünün isminin Celemedin olarak değiştirilmesinin daha uygun ve kamu yararına olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde söz konusu teklif 5393 Sayılı Belediye kanununun 18. Maddesinin (n) bendi ile aynı kanunun 81. Maddesi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif Meclis Üyeleri Mevlüt KEFCİ, Fuat SELÇUK, Yaşar TAMER ve Turkaz POLAT’ ın karşı oylarına karşı toplantıya katılan diğer üyelerin oyları ile oy çokluğu ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dokuzuncu (9.) Maddesinde yer alan Belediyemizde Kısmi Zamanlı Hizmet Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin Sözleşmelerinin Karşılıklı Olarak Fesih Edilmesi ve Yeni Alınacak Kısmi Zamanlı Hizmet Sözleşmeli Personellerle İlgili Belediye Başkanına Yetki Verilmesi Hususunun Görüşülerek Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı Söz aldı. Kısmi Zamanlı Hizmet Sözleşmeli Olarak Çalışan Personellerin Sözleşmelerinin Karşılıklı Olarak Fesih Edilmesinin uygun olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Söz talebi olmadığı görüldü. Yapılan Görüşme ve Müzakerelerden sonra Kısmi Zamanlı Hizmet Sözleşmeli Personellerimiz Av. Mustafa DURMAZ ve Yüksek Mimar Hüseyin FERGAR ile Veteriner Hekim Necati KALE’ nin Sözleşmelerinin fesih edilmesine, Avukat Cihan KİRAZCI ile Mimar Mahmut AYDIN’ ın bir yıllığına kısmi zamanlı hizmet sözleşmeli olarak çalıştırılmasına, Maliye Bakanlığının ödeme cetvelinde belirtilen ücret tarifesi üst sınırını geçmemek kaydıyla sözleşmelerinin 1 yıl süre ile düzenlenerek adı geçen görevlilerin “Kısmi Zamanlı Hizmet Sözleşmeli” olarak çalışmaları ayrıca söz konusu personellerin S.G.K. ve ulaşım giderlerinin kendilerince karşılanacağı ve sözleşmelerin imzası için ise Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu açık oylamaya sunuldu. Söz konusu gündem maddesi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 (ı) ve 49. maddeleri doğrultusunda Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündem Onuncu (10.) Maddesinde yer alan İlçemiz Yukarı Mahallesinde Kurulan Pazar Yerinin İlçemiz Cumhuriyet Meydanına Alınması Hususunun Görüşülerek Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. İlçemiz Yukarı Mahallede bulunan Pazar yerinin alanının eğimli olması, trafik ve can güvenliği açısından tehlike yarattığı, park sorunu yaşanması vb. nedenlerle Pazar yeri için uygun olmadığı göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın ve pazarcı esnaflarımızın mağduriyetlerinin, Mevzuatlara uygun bir kapalı pazar yeri yapılana kadar giderilmesi amacıyla pazarcı esnaflarımıza gerekli tebliğin yapılarak Pazar düzeninin oluşturularak İlçemiz pazarının; Cumhuriyet Meydanında kurulmasının elzem ve kamu yararına olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde söz konusu teklif 5393 Sayılı Belediye Kanununun 15. Maddesinin (a) Bendi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündem On Birinci (11.) Maddesinde yer alan Belediyemiz Norm Kadronun Görüşülerek Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra 22 Mayıs 2016 Tarihli ve 29719 Sayılı Resmî Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren “Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde standart hale getirilen D-3 (5000-7499) gurubu İlçe ve Belde Belediyeleri Norm Kadro Standartları Cetvelinde Belediyemizin de yer aldığı norm kadro tablosunda ihdas ve kadro cetvelleri 5393 sayılı Belediye Kanununun 18.maddesinin (l) bendi ve 49. maddeleri ile diğer mevzuatlar çerçevesinde aşağıdaki yazılı olan tablolar okunmak sureti ile açık oylamaya sunuldu ve yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündem On İkinci (12.) Maddesinde yer alan dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Arazilerin sulanmasında geçiş yerlerine konulmak üzere 150 adet 50’lik büz siparişinin verildiği ve yerlerine konulmaya başlandığını, pazar günleri belediye otobüsünün görevlendirilerek ilçe halkımızı Pazar yerine götürüp getirme işleminin yapıldığını bildirdi. Yaşar TAMER söz aldı. Belediye Garajının içerisine çizgi çalışmasının yapılarak araçların düzgün park edilmesini talep etti. Toplantıya katılan diğer meclis üyeleri teşekkürlerini bildirdiler. Başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 10:40’ da son verildi.

          

 

Vedat KİRAZCI            Hamza AYIK          Yaşar TAMER
Meclis Başkanı           Katip Üye           Katip Üye 

 

ALTUNHİSAR’DA “23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI” COŞKUYLA KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet SAYAR’ın Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelek koyması ile başladı.

Altunhisar Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda devam eden kutlamalara Kaymakamımız Sayın Ömer ÖZBAY, Belediye Başkanı Sayın Vedat KİRAZCI, Protokol üyeleri, çocuklar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile devam eden programda günün anlam ve önemine değinen konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet SAYAR yaptı.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiir okundu, Anaokulları ve ilkokul öğrencilerinin çeşitli dans ve folklor gösterileriyle program son buldu.

Belediye Başkanı Vedat KİRAZCI, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı

Belediye Başkanı Vedat KİRAZCI, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı:

Belediye Başkanı Kirazcı mesajında ” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılını ve aynı zamanda tüm dünya çocukları ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu yaşıyoruz. İstiklal ve istikbal yolunda Milli Mücadeleye yön veren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününü çocuklara armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Kahramanlarına şükranlarımı arz ederken, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu tam bağımsız bir meclisin teminatı olan tüm çocuklarımızın bayramını kutlar Sevgi ve Saygılarımı Sunarım” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. Yıl Dönümü Kutlama Programı;

23 Nisan Sabahı 09:00′ da İlçemiz Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenklerin Sunulması ile Başlayacak Olup Saat:09:30′ da İlçemiz Sağlık Mahallesi Kapalı Spor Salonunda Düzenlenecek Kutlama Programı ile Devam Edecektir.

Halkımıza Önemle Duyurulur.

2019 Yılı Nisan Ayı Seçim Sonu İlk Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Vedat KİRAZCI’ nın Başkanlığında Yapıldı.

2019 Yılı Nisan Ayı Seçim Sonu İlk Meclis Toplantısı Tüm Meclis Üyelerin Katılımı İle  Belediye Meclis Toplantı Salonunda Aşağıdaki Gündemle Yapıldı. Alınan Kararın Bir Örneği Web Sayfamız Kurumsal Menüsündeki Meclis Kararları Sekmesinde Yayınlandı.

 

Karar Örneğine Ulaşmak İçin Tıklayınız…

GÜNDEM   :

 1. Yoklama.
 2. Açılış konuşması ve saygı duruşu.
 3. Bir önceki kararın meclise okunması.
 4. Geçici Meclis Katip Üyelikleri için Meclis Başkanınca iki genç üyenin davet edilerek görev almalarının sağlanması.
 5. 1. ve 2. Meclis Başkan Vekili ile 2 Meclis katip üyesinin seçilerek karara bağlanması.
 6. Belediye Encümen Üyelerinin seçilerek karara bağlanması.
 7. Her ay yapılacak olan mutat Meclis toplantılarının gün, saat ve yerinin belirlenerek karara bağlanması.
 8. Her hafta yapılacak olan mutat Belediye Encümen toplantısının Gün Saat ve Yerinin belirlenerek karara bağlanması.
 9. Plan Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Şehircilik Komisyonlarının Seçilerek karara bağlanması.
 10. 2018 yılı Denetim Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanması.
 11. Kent Konseyi kurullarının oluşturulması için toplantı gün, saat ve yerinin belirlenerek karara bağlanması.
 12. Çiftçi Malları Koruma Meclisinin seçilerek karara bağlanması.
 13. Kaymakamlık Murakabe Heyetine bildirilecek isimlerin tespit edilerek karara bağlanması.
 14. Niğde Valiliği Halıcılık Birliğine seçilecek 2 üyenin belirlenerek karara bağlanması.
 15. 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (e) bendi doğrultusunda Belediye Encümenine Yetki Verilmesinin Görüşülerek Karara Bağlanması.
 16. Faaliyet Raporunun Belediye Başkanınca Meclise Sunulması.
 17. Belediyemiz Bünyesinde Kurulan Personel Limited Şirketi’nin Yetki değişikliğinin görüşülerek Karara bağlanması.
 18. Niğde Düzenli Katı Atık Depo İşletme Birliği (NİĞKAD-BİR) 1 asil ve 1 yedek üyenin seçilerek karara bağlanması.
 19. Belediyemiz Cenaze Hizmetlerinde Cenazenin Defin Edildiği Gün Cenaze Evinde Verilecek Yemeklerin Belediyemiz Tarafından Karşılanmasının Görüşülerek Karara Bağlanması.
 20. Dilek ve temenniler. Kapanış.

2019 Yılı Nisan Ayı Meclis Karar Tutanağıdır…

MECLİS KARAR KAĞIDI:

Karar Tarihi: 08.04.2019                                              

Karar No: 2019/04 NİSAN

Meclisi teşkil  Edenler.

Meclis Başkanı      : Vedat KİRAZCI

Üyeler       : Mehmet Ali YALTI, İsmail POLAT, Mevlüt KEFCİ, Hamza AYIK, Yaşar TAMER, Amir ÇELİK, Turkaz POLAT, Ramazan AYIK, Fuat SELÇUK.

Katılmayan Üyeler       :

 

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkanı Vedat KİRAZCI yaptı ve 2019 yılı Nisan ayı seçim sonu ilk Belediye Meclisi toplantımızın İlçemize, Niğde’mize ve Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata irtihal etmiş Cumhuriyetimizin Kurucusu başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Aziz şehitlerimiz ile Belediye Başkan ve Personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince Meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görüldü. Diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dördüncü (4.) Maddesinde yer alan Geçici Meclis Katip Üyelikleri için Meclis Başkanınca iki genç üyenin davet edilerek görev almalarının karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 19.maddesi ile Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliğinin 5.maddesi gereğince doğum tarihlerine bakılmak suretiyle 2 genç üye olan 1. Hamza AYIK, 2. Fuat SELÇUK Meclis Üyeleri davet edilerek geçici Meclis Katibi olarak görev verilmek suretiyle diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Beşinci (5.) Maddesinde yer alan 1. ve 2. Meclis Başkan Vekili ile 2 Asil 2 Yedek Meclis katip üyelerinin seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebi olmadığı görüldü. 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18.maddesinin (k) bendi ile Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 19. Maddesinde yer alan 1. ve 2. Meclis Başkan Vekili ve 2 katip asil ve yedek üyeleri ile ilgili gizli oylamaya geçildi. Yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde Meclis Üyesi Mehmet Ali YALTI ( altı ) 6 oy alarak 1. Meclis Başkan Vekilliğine, Meclis Üyesi Hamza AYIK ( beş ) 5 oy alarak 2. Meclis Başkan Vekilliğine seçildiler ve açık tasnif ile Meclis Üyeleri Hamza AYIK ve Yaşar TAMER Asil katip üyeliklerine Meclis Üyeleri İsmail POLAT ve Mevlüt KEFCİ Yedek katip üyeliklerine iki yıl süre ile meclis başkanlık divan heyetinde görev yapmak üzere seçilmelerini takiben diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Altıncı (6.) Maddesinde yer alan Belediye Encümen Üyelerinin seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebinin olmadığı görüldü. Yapılan müzakerelerden sonra 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (k) bendi ile Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 20.maddesi gereğince gizli oylamaya geçildi. Yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde Meclis Üyesi Mehmet Ali YALTI ( altı ) 6 oy yine Meclis Üyesi Hamza AYIK ( altı ) 6 oyla bir yıl süre ile Belediye Encümen üyeliklerine seçildiler. 2 (iki) memur üyenin ise ilgili mevzuat çerçevesinde Belediye Başkanınca belirlenerek atanmak üzere diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Yedinci (7.) Maddesinde yer alan Her ay yapılacak olan mutat Meclis toplantılarının gün, saat ve yerinin belirlenerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu. Meclis Başkanı söz aldı Meclis toplantı gününün her ayın ilk haftasına denk gelen Cuma günü saat 09:00 da Belediye hizmet binasında yapılmasını teklif etti. Söz konusu teklif Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliğinin 5.maddesi gereğince açık oylama sunuldu yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Sekizinci (8.) Maddesinde yer alan Her hafta yapılacak olan mutat Belediye Encümen toplantısının gün, saat ve yerinin belirlenerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu.Meclis Başkanı söz aldı. Önceden olduğu gibi Encümen toplantılarının her hafta Cuma günleri saat 14:00’da Belediye Hizmet Binasında yapılmasının uygun olacağını bildirdi. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde Meclis Başkanının teklifi açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dokuzuncu (9.) Maddesinde yer alan Plan Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Şehircilik Komisyonlarının seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu Meclis Başkanı Söz aldı Meclis İçinden Üye seçiminin yapılacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Söz talebi olmadığı görüldü. Söz konusu komisyonların oluşturulması için 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 (k) ve 24. Maddesi ile Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21.maddesi gereğince Plan Bütçe komisyonunun seçimine geçildi ve söz konusu komisyonun 3 kişiden oluşması ayrıca, bir yıllık süre için geçerli olduğunun kararlaştırılmasını takiben Meclis Üyelerinden ve Parti gruplarından ilgili Komisyona aday olup olmadığı soruldu ve yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde ve ilgili mevzuat çerçevesinde konsensüs sağlanmak sureti ile Mecliste temsil edilen üye sayıları da göz önünde bulundurularak komisyon için teklif edilen Meclis Üyeleri 1. Hamza AYIK, 2. İsmail POLAT, 3. Yaşar TAMER açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu üyeler oy birliği ile bir yıllık süre ile Plan ve Bütçe Komisyonuna seçilmelerini takiben Çevre ve Şehircilik komisyonunun seçimine geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu, söz konusu komisyonun 3 kişiden oluşmasının kararlaştırılmasını takiben yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde yine aynı mevzuat çerçevesinde teklif edilen Meclis Üyeleri 1. Ramazan AYIK, 2. Mehmet Ali YALTI, 3. Mevlüt KEFCİ ’ nin isimleri açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu üyelerin oy birliği ile bir yıllık süre ile Çevre ve Şehircilik Komisyonuna seçilmelerini takiben her iki komisyonun ise aralarından bir Başkan ve bir Başkan vekili seçmeleri hususu bildirilerek söz konusu her iki komisyon üyelerinin ise 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (k) bendi ile 32 ve 39. maddeleri gereğince huzur haklarının ödenmesi hususunun karar altına alınmasını takiben diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Onuncu (10.) Maddesinde yer alan 2018 yılı Denetim Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Söz konusu rapor hakkında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25.maddesi gereğince Meclis Başkanınca Meclise okunarak bilgi sunuldu, rapor hakkında söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebinin olmadığı görülerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Birinci (11.) Maddesinde yer alan Kent Konseyi kurullarının oluşturulması için toplantı gün, zaman ve yerinin belirlenerek karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. 5393 Sayılı Belediye Kanununun 76.maddesi gereğince Mülki Amirinde görüşü alınmak suretiyle ilgili kurullarının oluşturulması ve Kent Konseyi Yönetmeliğinin 7.maddesinde adı geçen katılımcılara, kurum ve kuruluşlara davetiye gönderilmek suretiyle Belediye Başkanınca belirlenecek bir tarihte Belediye Hizmet Binasında toplanılması ve söz konusu toplantıda ilgili kurulların oluşturulması hususu açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On İkinci (12.) Maddesinde yer alan Çiftçi Malları Koruma Meclisinin seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu. Meclis Başkanı söz aldı Seçilecek Çiftçi Malları Koruma Meclisinin İlçemize Hayırlı Olmasını diledi ve yapılan açık tasnif neticesinde 1.Meclis Üyesi Mehmet Ali YALTI, 2. Meclis Üyesi Ahmet ACER, 3. Meclis Üyesi Mustafa İŞCAN, 4.Meclis Üyesi Aydın ÇELİK, 5. Meclis Üyesi Adem DOYGUN asıl üyeliklere, 1. Meclis Üyesi Cabbar AYIK, 2. Meclis Üyesi Mahmut ERGUN, 3. Meclis Üyesi Mehmet ÇELİK, 4. Meclis Üyesi İbrahim SÜTÇÜ, 5. Meclis Üyesi Murat ÇAĞATAY yedek üyeliklerine açık oylama ile seçilmelerini takiben diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Üçüncü (13.) Maddesinde yer alan Kaymakamlık Murakabe Heyetinin belirlenmesine geçildi yapılan görüşme ve değerlendirmeler neticesinde Meclis Başkanınca teklif edilen murakabe heyeti isim listesi açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde 1. Veli İŞCAN, 2. Ziya DOYGUN, 3. Yusuf MERCAN, 4. Cemil ACER, 5. Murat ÖZALP, 6. Bayram BOZKUŞ, 7. Yaşar KOPAN, 8. Yücel KELEKÇİ, 9 Bülent GENİŞYÜREK ile 10. Ahmet AÇIKEL, in Murakabe Heyetine oy birliği ile seçilmelerini takiben diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Dördüncü (14.) Maddesinde yer alan Niğde Valiliği Halıcılık Birliğine seçilecek 2 üyenin belirlenerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra 1. Ramazan AYIK ile 2. Turkaz POLAT ’ın isimleri teklif edilerek açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu meclis üyeleri oy birliği ile seçilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Beşinci (15.) Maddesinde yer alan Belediye Encümenine Yetki Verilmesi Hususunun Görüşülerek Karara Bağlanmasına Geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Belediyemizce yapılan ifraz, tevhid, ihdas, yola terk, yoldan ihdas işlemlerinde 3194 sayılı İmar Kanununun 17 inci maddesi kapsamında müstakil arsa özelliği bulunmayan parça arsalar, Belediye ait taşınmazları ile belediye hissesinin bulunduğu söz konusu taşınmazların mevzuaten münasıp olan isteklilerine satılması için 5393 sayılı Belediye Kanununun 18 inci maddesinin (e) bendi gereğince Belediye Encümenine yetki verilmesi gerektiğini bildirdi. Başkaca söz talebi olmadığı görüldü. Söz konusu gündem maddesi açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu gündem maddesi 5393 sayılı Belediye Kanunun 18 inci maddesinin (e) ve 34 üncü maddesinin (g) bendi doğrultusunda Meclis Üyeleri Mevlüt KEFCİ, Yaşar TAMER, Fuat SELÇUK ve Turkaz POLAT’ ın karşı oylarına karşın toplantıya katılan diğer üyelerin oy çokluğu ile karar verilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Altıncı (16.) Maddesinde yer alan Faaliyet raporunun Belediye Başkanınca Meclise sunulmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu. Söz talebi olmadığı görüldü ve Belediye Başkanı mevzuat gereği yerini meclis 1. Başkan Vekiline bırakmasını takiben 2018 yılı faaliyet raporunun okunmasına geçildi. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra Söz konusu rapor 5393 sayılı Belediye Kanununun 56.maddesi gereğince 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanununun 41.maddesinin 4.fıkrasında belirtilen biçimde Meclis Başkanınca Meclise sunulmasını takiben açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde rapor oy birliği ile onaylandı ve onaylanan rapor ilgili mevzuat gereğince bir örneğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğüne gönderilmesi ve kamuoyuna da açıklanacağı belirtilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Yedinci (17.) Maddesinde yer alan yer alan Belediyemiz Bünyesinde Kurulan Personel Limited Şirketi’ nin Yetki değişikliğinin görüşülerek karar bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı 02/02/2018 tarih ve 2018/02 sayılı Meclis Kararının 5. Gündem Maddesinde Belediye Başkanı Erdal SARI’ ya verilen yetkilerin yeni seçilen Belediye Başkanı Vedat KİRAZCI’ ya devir edilmesi hususu 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (b-i-j-l ve m) bentleri ile Türk Ticaret Kanununun ilgili Maddeleri doğrultusunda açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Sekizinci (18.) Maddesinde yer alan Niğde Düzenli Katı Atık Depo İşletme Birliği (NİĞKAD-BİR) 1 asil ve 1 yedek üyenin seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olmadığı görüldü. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra Meclis Üyesi Sn. Hamza AYIK asil üyeliğe, Meclis Üyesi Sn. Mevlüt KEFCİ yedek üyeliğe 5393 Sayılı Kanunun 18. Maddesinin (c, o) bendi doğrultusunda oy birliği ile seçilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin On Dokuzuncu (19.) Maddesinde yer alan Belediyemiz Cenaze Hizmetlerinde Cenazenin Defin Edildiği Gün Cenaze Evinde Verilecek Yemeklerin Belediyemiz Tarafından Karşılanmasının Görüşülerek Karara Bağlanmasına Geçildi. Meclis Başkanı Söz aldı. Cenaze sahiplerin yemek konusunda mağdur olduklarını, bir taraftan acılarını yaşarlarken bir taraftan ise yemek telaşı ile uğraştıkları göz önünde bulundurularak en azından cenazenin defin edildiği ilk gün verilecek yemeğin Belediyemiz bütçesinden karşılanmasının uygun olacağını bildirdi. Yapılan Görüşme ve Müzakereler neticesinde söz konusu gündem maddesi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 15. Maddesinin (a) Bendi Doğrultusunda oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Yirminci (20.) Maddesinde dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Meclis Başkanı Söz aldı. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinin hiç kimsenin burnu kanamadan barış ve dostluk ortamında gerçekleştiğini söz konusu seçimlerin İlçemize, Niğde’mize ve Ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni etti. Tüm Meclis Üyeleri Seçim Sonu İlk Meclis Toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilediler. MHP İlçe Başkanı İsmail BAKCAN söz alarak iyi dilek ve temennilerini bildirdi. Başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 10:30 da son verildi.

 

Vedat KİRAZCI           Hamza AYIK              Yaşar TAMER
Meclis Başkanı          Katip Üye               Katip Üye