Meclis Kararları

2018 Yılı Temmuz Ayı Meclis Kararı

 

 

MECLİS KARAR KAĞIDI:

 

Karar Tarihi: 06.07.2018                                                                                                     Karar No: 2018/7

Meclisi teşkil                                                                                                                                TEMMUZ

Edenler.

Belediye Başkanı     : Erdal SARI

Üyeler                       : Kerim ARIÖZ, Abdulkadir DAĞTEKİN, Kadir NAZLIKAYA,

Yavuz HIRA, Hakan DURUKAN, Davut MENDİ, Yaşar KUZUCU, Halil AVŞAR.

Katılmayan Üyeler    : Fevzi ACER

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkanı Erdal SARI yaptı ve 2018 yılı Temmuz ayı Belediye Meclis toplantısının ilçemize, Niğde’mize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata irtihal etmiş başta cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm aziz şehitlerimiz ile belediye başkan ve personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi çalışma yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görüldü.

Gündemin dördüncü (4.) maddesinde yer alan Mücavir Alanlara Belediye Hizmetlerinin Götürülmesi Hususunun Görüşülerek Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Belediyemiz İdari sınırları içerisinde ve imar planı dışında kalan bozulan yayla, ova, çiftçi ve arazi yollarının gerekirse Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı vb. diğer kamu kurum ve kuruluşlarca ortaklaşa projeler üreterek Tarım ve Hayvancılığa dayalı yayla, ova vb. çiftçi yollarının iyileştirilmesinin Kamu Yararına olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (t) Bendi ile 75. Maddesinin a, b ve c bentleri doğrultusunda Mücavir Alanlara Belediye Hizmetlerinin Götürülmesi hususu açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Beşinci (5.) maddesinde yer alan dilek ve temenniler bölümüne geçildi. 13.06.2018 Çarşamba günü belediyemizce 2017 takvim yılı içerisinde üretilen toplam 4(dört) milyon tutarındaki proje ve hizmetler Niğde Ak Parti milletvekillerimiz Sayın Alparslan KAVAKLIOĞLU, Sayın. Erdoğan ÖZEGEN ile İl Genel Başkanımız ve diğer yoğun bir katılımcı grubu ile toplu açılış töreni yapılarak hizmete sunuldu ayrıca açılışın sonunda ise eğitimde başarılı davranışlarında örnek olan ve kaymakamlıkça okullardan seçilen toplam 35 öğrenciye ise Belediyemizce bisiklet hediyesi yapıldığını, Ramazan Bayramı ise Belediyemizce alınan tedbirlerle sorunsuz bir şekilde icra edildiğini Sağlık Mahallesi’nde önceden yapılan Belediyemizin garajının bir bölümünü kapalı garaj haline dönüştürmek üzere 19.06.2018 Salı günü ihale yapıldığını önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarına başlanılacağını, 24 Haziran 2018 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçimlerinin sükûnetle ve selametle tamamlandığını, Boğas Mevkisin de Karayollarınca dönel kavşak yapım çalışmalarına başlanıldığını, İstiklal Mahallesinde doğal arıtma sistemine bağlantı olacak şekilde kanalizasyon çalışmasının bitirildiğini 9 Temmuz 2018 tarihini takiben belediyemiz bünyesinde çalışmaya başlamak üzere Niğde Çalışma ve İşkur Müdürlüğünden 35 personelin verildiğini çalışmaya başlayacaklarını, Karayolları Kayseri Bölge Müdürlüğünün 51-52 kodlu Altunhisar E-90 projesini çalışmalarına devam edildiğine bildirdi. Meclis Üyesi Halil AVŞAR söz aldı. İlçe Hastanesine daha sağlıklı bir ultrason cihazı alınmasını bildirdi ve başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 09.45’ da son verildi.

 

 

             Erdal SARI                                Yavuz HIRA                               Davut MENDİ

                     Meclis Başkanı                            Katip Üye                                     Katip Üye

2018 Yılı Haziran Ayı Meclis Karar Tutanağıdır

 MECLİS KARAR KAĞIDI:

 Karar Tarihi:   08.06.2018                            Karar No : 2018/6

Meclisi teşkil                                                                                                                         HAZİRAN

Edenler.

Belediye Başkanı     : Erdal SARI

Üyeler                       : Kerim ARIÖZ, Abdulkadir DAĞTEKİN, Kadir NAZLIKAYA,

Yavuz HIRA, Hakan DURUKAN, Davut MENDİ, Fevzi ACER, Yaşar KUZUCU..

Katılmayan üyeler : Halil AVŞAR (Raporlu)

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkanı Erdal SARI yaptı ve 2018 yılı Haziran ayı Belediye Meclis toplantısının ilçemize, Niğde’mize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata irtihal etmiş başta cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm aziz şehitlerimiz ile belediye başkan ve personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi çalışma yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görüldü.

Gündemin dördüncü (4.) maddesinde yer alan Belediyemiz Makine Parkında Atıl Durumda Kalan Araçların İlçemize Bağlı Talep Eden Köy ve Kasabalara Tahsis, Satış, vb. İşlemleri ile Talep Olmaması Halinde İse İhale Usulü İle Satışı Konusunun Görüşülerek Karara Bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Bilindiği üzere belediyemiz Makine Parkı günden güne yenilenmiş ve gerek Belediye öz kaynakları, gerekse de hibe yoluyla kazandırılan sıfır km araç, gereç vb. iş makinaları kazandırılarak güçlendirildiğini ve güçlendirilmeye de devam edildiğini diğer taraftan makine parkımızda atıl durumda kalan ancak faal durumda olan 51 KC 057, plaka sayılı 1992 model FORD marka bir adet itfaiye aracı ile 1998 model FATİH marka 51 KF 048 plaka sayılı çöp kamyonunun bulunduğunu modern araçlarımızın makine parkımıza kazandırılmasını takiben söz konusu araçların atıl durumda kalmamaları için kamu yararı gözetilerek çevre, köy ve kasabalarımızdaki veya ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz tahsisinin veya düşük bir bedelle satılmasının uygun olacağını, ayrıca Karakapı Belediye Belediyesinin 30.05.2018 tarih ve 279 sayılı yazıları ile 51 KF 048 Plaka sayılı çöp kamyonu için Yakacık Köyü Muhtarlığının ise 01.06.2018 tarih ve 21 Sayılı Yazıları ile 51 KC 057 plaka sayılı araç için talepte bulunduklarını ve bu doğrultuda söz konusu araçların tahsisi veya satışının uygun olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebi olmadığı görüldü, yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde söz konusu teklif 5393 Sayılı Belediye Kanunun 75. Maddesinin (b) bendi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu, Meclis Üyesi Davut MENDİ’ nin karşı oyuna karşın diğer üyelerin kabul oyları ile yapılan açık oylama neticesinde söz konusu araçların talep eden kurumlara Yirmi (20) TL bedelle satılması hususu oy çokluğu ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Beşinci (5.) maddesinde yer alan dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Meclis başkanı söz aldı. Belediye cenaze nakil aracının soğutuculu sisteme dönüştürüldüğünü, Niğde Çalışma ve İş Kurumu(İŞ-KUR) Müdürlüğü 2018 yılı Toplum Yararına Program doğrultusunda Belediyemize 6 ay süreli 20 Personel istihdam edildiğini, Sağlık Mahallesinde bir parkımıza Hafızullah GÖKHAN isimli hayırsever bir iş adamımıza ricamız üzerine (3750) Üçbinyediyüzelli TL bedelli çocuk oyun grubu yaptırılacak yerine montaj edildiğini ödemenin direkt olarak iş adamı ve yapımcı firma arasında gerçekleştiğini, ayrıca park, bahçe, çim sulama ve temizleme çalışmalarının kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğünü, 7 gün 24 saat hizmet verecek şekilde Belediyemiz Petrol İşletmesi içinde kurulan (KİOKS) içme suyu avans cihazı vasıtasıyla ön ödemeli abonelerimizin kredilerinin tükenmesi durumunda anında 3 m3 su yükleyebileceklerini,2017 Nüfusumuzun TUİK tarafından açıklandığı 2016 Yılında 3100 olan nüfusumuzun ortalama %07 artışla 2017 Yılı için 3300 rakamına yükseldiğini, iyi bir ekip çalışması ve güç birliği ile İlçe Jandarma Komutanlığımızın ön tarafı gül, sürünücü ardıç, alev çiçeği vb. peyzaj bitkileri ile güzel bir görünüme kavuşturulduğunu, 22-23 Mayıs 2018 Salı ve Çarşamba Günleri Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn. Veysel EROĞLU İlimizi ziyaret ederek toplantılar gerçekleştirdiğini, bu vesile ile bize de Ömerli Deresi taşkın koruma yapım ihalesi ile tarımsal sulamalar konusunda yazılı talepte bulunduğunu, 29 Mayıs Salı günü Kayseri Karayolları Bölge Müdürü Sn. İbrahim YAŞAR ile makamında görüşerek Altunhisar- Bor arası 10.500 metre sıcak asfalt ihalesinin yapıldığını önümüzdeki günlerde döküleceğini, ayrıca Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sn. Ahmet ARSLAN beyde 05.06.2018 Salı günü İlimizi Ziyaret ettiğini ve 51 – 52 Altunhisar – Bor yolunun kısa süre içerisinde sıcak asfaltın tamamlanacağını, Altunhisar E90 karayolu Ankara bağlantısı, 51-52 karayollarının ise A2 standardından A1 standardına yükseltilmesi için projenin devam ettiğini Boğas Bağları Kesimhane Mevkii’ne yapılacak olan dönel kavşak ile yol kenarlarının fidan, kavak ve refüj aralarının peyzaj ve bitkilendirme talebimizin ise şifai ve yazılı olarak iletildiğini Küçük Sanayi Sitesini takiben kır bölgesine çiftçi yollarının rehabilite edildiğini, çevre yolu Bayat Köyü kavşağına güneş enerjili, aydınlatmalı bir adet ahşap otobüs durağı yapıldığını ve tümsek camii iki çeşme arasına aynı duraktan bir adet daha yapılarak, yerine montaj yapıldığını, Belediye garajının belirli bir bölümünün çelik konstrüksiyon olarak kapalı hale getirilerek itfaiye araçlarının kış şartları don ve diğer araçların ise iklim şartlarından etkilenmemesi için kapalı hale getirilmesinin ihaleye çıkarıldığını, Bayramgazi türbesinden Yeşilyurt köyü merkezine kadar İl Özel İdaresine sıcak asfalt yapılacağını izleyici Sadık DOYGUN söz aldı Altunhisar sulama göletinin kapalı sisteme dönüşünü sordu, kendisine yeterli açıklama yapıldığını bildirdi. Başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 10:30’ da son verildi.

 

 

 Erdal SARI          Yavuz HIRA               Davut MENDi

Meclis Başkanı        Katip Üye              Katip Üye

2018 Yılı Mayıs ayı Meclis Karar Tutanağıdır

 

 

MECLİS KARAR KAĞIDI:

 

Karar Tarihi: 04.05.2018                                                                Karar No: 2018/05

Meclisi teşkil                                                                                                          MAYIS

Edenler.

Meclis Başkanı          : Abdulkadir DAĞTEKİN,

Üyeler                       : Kerim ARIÖZ, Kadir NAZLIKAYA, Yavuz HIRA, Hakan DURUKAN,

Davut MENDİ, Halil AVŞAR, Fevzi ACER, Yaşar KUZUCU.

Katılmayan üyeler    : Erdal SARI.

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkan Vekili Abdulkadir DAĞTEKİN yaptı ve 2018 yılı Mayıs ayı Belediye Meclis toplantısının ilçemize, Niğde’mize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata irtihal etmiş başta cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm aziz şehitlerimiz ile belediye başkan ve personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince Meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görüldü. Meclis Başkan Vekili söz aldı. Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğümüzün 03.05.2018 tarih ve 292 sayılı Gündem dışı meclis gündemi konulu teklifinin Meclis gündemine alınmasını talep etti ve söz konusu teklif açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde teklifin Gündemin 4. Maddesinde görüşülerek karara bağlanması oy birliği ile kabul edilerek teklifin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dördüncü (4.) maddesinde yer alan 03.05.2018 tarih ve 292 sayılı gündem dışı teklifin görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkan Vekili söz aldı. Bilindiği üzere Altunhisar Belediyesi Personel Limited Şirketi Kurulduğu önceden hizmet alımı ile çalışan personellerin söz konusu şirket bünyesinde yönetileceği ilgili mevzuatlar doğrultusunda kurulu bulunan bu şirkete belediyemiz bütçesinden 50.000,00₺ sermaye aktarımı yapılmasının uygun olacağını bildirdi. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde Belediyemiz % 100 sermayesi ile kurulan Altunhisar Belediyesi Personel Limited Şirketinin personel giderlerinin ödenmesi için gerekli olan 50.000,00₺ (ellibinTürkLirası) tutarında sermaye aktarımı teklifi açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (i) Bendi Gereğince oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Beşinci (5.) maddesinde yer alan 2017 yılı Bütçe Kesin Hesabının görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğünce hazırlanan 2017 Mali Yılı İdari ve Bütçe Kesin Hesabı 20.04.2018 tarih ve 2018-18 Sayılı Belediye Encümeni kararı doğrultusunda, söz konusu kesin hesap Meclis Başkanlığınca Meclise tevdi edilerek bölüm bölüm ve madde madde görüşülerek müzakere edildi ve söz talebi olup olmadığı soruldu, söz talebi olmadığı görüldü, yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde 2017 mali yılı İdari ve Kesin (Bütçe) Hesabı 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 (b) ile aynı kanunun 64. maddesi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu bütçe kesin hesabı oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Altıncı (6.) maddesinde yer alan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün 05.09.2017 tarih ve 11008 sayılı yazısının görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkan Vekili söz aldı. 03.04.2007 tarih ve 26482 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanacak yürürlüğe giren “Çevre Gelirlerinin Takip ve Tahsili ile Tahsilat Karşılığı Öngörülen Ödeneğin Kullanımı Hakkındaki Yönetmelik” hükümleri dâhilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyemiz arasında düzenlenen protokole istinaden Belediyemize tahsis edilen ISUZU NPR10 marka 2017 model 51 BP 499 plakalı (622288 Motor ve NNANTR6CH02000204 Şasi numaralı) çöp toplama aracı ile ilgili Kamu Hizmetine tahsis edildiğine dair (Haczedilememesi için) Belediye Meclis Kararı istendiğini bildirdi. Başkaca söz talebi olmadığı görüldü. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belediyemize tahsis edilen ISUZU NPR10 marka 2017 model 51 BP 499 plakalı (622288 Motor ve NNANTR6CH02000204 Şasi numaralı) çöp toplama aracının (Haczedilmemesi için) Kamu Hizmetine tahsis edilmesi hususuna; 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (g) bendinin ile aynı kanunun 75. Maddesinin ( a ve d ) bentleri doğrultusunda acık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde söz konusu gündem maddesi oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Yedinci (7.) maddesinde yer alan yer alan dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Meclis Başkan Vekili söz aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından talebimize karşılık hibe edilen yeni çöp toplama aracının Konya ilinden belediyemize getirildiğini, 13.04.2018 Perşembe günü İlçe Kaymakamımız Sayın Ercan KAYABAŞI ve Belediye Başkanımız Sayın Erdal SARI Konya İlinde DSİ Bölge Müdürü ve KOP Başkan Yardımcısı ile görüşülerek yeni gölet yapımı, taşkın koruma ve mevcut Altunhisar Göleti’nin kapalı sisteme dönüştürülmesi için görüşmeler yaptığını, Arazi toplulaştırılması ile ilgili Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden 13.04.2018 tarih ve E.1150218 sayılı yazı ile belediyemizin bilgilendirildiğini, koordinat belgeleri istendiğini ve belediyemizce gönderildiğini, DSİ 4. Bölge Müdürlüğümüzün 19.04.2018 tarih ve 110-277879 sayılı cevabı yazıları ile Yeşilyurt Köyü 6. km. Kuzey Doğusunda bulunan sarp dere üzerinde gölet yerinin tespit edildiğini etüt ve su ölçüm çalışmalarının uygun olacağının değerlendirildiğini, cenaze nakil aracımızın soğutuculu olmaması nedeniyle yaz günlerinde sorunlar yaşandığı görülerek soğutuculu sisteme dönüştürülmesi için Kayseri İline götürüldüğünü, piyasa araştırması yapılarak ek olarak büyük çocuk, bebek yeni tabutla birlikte yeni soğutuculu sisteme geçileceğini bildirdi. Başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 10:30’ da son verildi.

           

Abdulkadir DAĞTEKİN                                Yavuz HIRA                       Davut MENDİ
 Meclis Başkanı Vekili                                    Katip Üye                             Katip Üye

2018 Yılı Nisan Ayı Meclis Toplantı Karar Tutanağı

 

 

MECLİS KARAR KAĞIDI:

 

Karar Tarihi: 06.04.2018                                                                      Karar No : 2018/04

Meclisi teşkil                                                                                                                     NİSAN

Edenler.

Belediye Başkanı     : Erdal SARI

Üyeler                        : Kerim ARIÖZ, Abdulkadir DAĞTEKİN, Kadir NAZLIKAYA,

Yavuz HIRA,Hakan DURUKAN, Davut MENDİ, Halil AVŞAR, Fevzi ACER, Yaşar KUZUCU..

Katılmayan üyeler :

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkanı Erdal SARI yaptı ve 2018 yılı Nisan ayı Belediye Meclis toplantısının ilçemize, Niğde’mize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata irtihal etmiş başta cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm aziz şehitlerimiz ile belediye başkan ve personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince Meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görüldü.

Gündemin Dördüncü (4.) maddesinde yer alan Faaliyet raporunun Meclise sunulmasına geçildi. Meclis Başkan Vekilince 2017 yılı faaliyet raporunun meclise sunulmasını takiben söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebi olmadığı görüldü. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra Söz konusu rapor 5393 sayılı Belediye Kanununun 56. Maddesi gereğince ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanununun 41.maddesinin 4. fıkrasında belirtilen biçimde Meclis Başkan Vekilince açık oylamaya sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde ilgili rapor oy birliği ile onaylandı ve onaylanan raporun ilgili mevzuat gereğince bir örneği İçişleri Bakanlığına sunulması ve Belediye internet sitesi ile birlikte kamuoyuna da açıklanacağı belirtilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Beşinci (5.) maddesinde yer alan 2017 yılı Denetim Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Söz konusu rapor hakkında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25.maddesi gereğince Meclis Başkanınca Meclise okunarak bilgi sunuldu, rapor hakkında söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebinin olmadığı görülerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Altıncı (6.) maddesinde yer alan yer alan Plan Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Şehircilik Komisyonlarının seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu Meclis Başkanı Söz aldı Meclis İçinden Üye seçiminin yapılacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Söz talebi olmadığı görüldü. Söz konusu komisyonların oluşturulması için 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 (k) ve 24. maddesi ile Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21.maddesi gereğince Plan Bütçe komisyonunun seçimine geçildi ve söz konusu komisyonun 3 kişiden oluşması ayrıca, bir yıllık süre için geçerli olduğunun kararlaştırılmasını takiben Meclis Üyelerinden ve Parti gruplarından ilgili Komisyona aday olup olmadığı soruldu ve yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde ve ilgili mevzuat çerçevesinde uzlaşma sağlanmak sureti ile Mecliste temsil edilen üye sayıları da göz önünde bulundurularak komisyon için teklif edilen Meclis Üyeleri 1. Kadir NAZLIKAYA 2. Kerim ARIÖZ, 3. Fevzi ACER açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu üyeler oy birliği ile bir yıllık süre ile plan bütçe komisyonuna seçilmelerini takiben Çevre ve Şehircilik komisyonunun seçimine geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu, söz konusu komisyonun 3 kişiden oluşmasının kararlaştırılmasını takiben yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde yine aynı mevzuat çerçevesinde teklif edilen Meclis Üyeleri 1. Abdulkadir DAĞTEKİN, 2. Yavuz HIRA, 3.Fevzi ACER‘ in isimleri açık oylamaya sunuldu, yapılan açık oylama neticesinde söz konusu üyelerin oy birliği ile bir yıllık süre ile Çevre ve Şehircilik Komisyonuna seçilmelerini takiben her iki komisyonun ise aralarından bir Başkan ve bir Başkan vekili seçmeleri hususu bildirilerek söz konusu her iki komisyon üyelerinin ise 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (k) bendi ile 32 ve 39. maddeleri gereğince huzur haklarının ödenmesi hususunun karar altına alınmasını takiben diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Yedinci (7.) maddesinde yer alan Belediye Encümen Üyelerinin seçilerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu ve söz talebinin olmadığı görüldü. Yapılan müzakerelerden sonra 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (k) bendi ile Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 20.maddesi gereğince gizli oylamaya geçildi. Yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde Meclis Üyesi Kerim ARIÖZ (6) altı oy yine Meclis Üyesi Kadir NAZLIKAYA (7) yedi oyla bir yıl süre ile Belediye Encümen üyeliklerine seçildiler. 2 (iki)  memur üyenin ise ilgili mevzuat çerçevesinde Belediye Başkanınca belirlenerek atanmak üzere diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Sekizinci (8.) maddesinde yer alan Belediye Norm Kadrosunun görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Söz talebi olup olmadığı soruldu. Yapılan görüşme ve müzakerelerden sonra 22 Mayıs 2016 Tarihli ve 29719 Sayılı Resmî Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren “Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde standart hale getirilen D-3 (5000-7499) gurubu İlçe ve Belde Belediyeleri Norm Kadro Standartları Cetvelinde Belediyemizin de yer aldığı norm kadro tablosu 5393 sayılı Belediye Kanununun 18.maddesinin (ı) bendi ve 49. maddeleri ile diğer mevzuatlar çerçevesinde aşağıdaki yazılı olan tablolar okunmak sureti ile açık oylamaya sunuldu ve yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif oy birliği ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dokuzuncu (9.) maddesinde yer alan dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Meclis başkanı söz aldı. 13.03.2018 tarihi Salı günü Konya DSİ Bölge Müdürlüğünden talep ettiğimiz 42332 nolu mezarlık yolundaki kuyunun 11.718,26₺ bedeli ödenerek sözleşme imzalanmak suretiyle belediyemiz demirbaşlarına geçtiğini, ÇEVKOR dergisi ile sözleşme yapılarak tüm giderler ve fidanlar ilgili kuruma ait olmak üzere Zindan Vadisi Mesire Alanına bin adet çam fidanı dikildiğini, sigara izmaritlerinin rastgele atılmasının önlenebilmesi için 50 adet sigara küllüğü, 40 adet bank, 12 adet ahşap çiçeklik, 10 adet ahşap çöp kovası ile Ziraat Bankası karşısına bir adet ahşap otobüs durağı yaptırılarak uygun yerlere konulduğunu önceden alınan Meclis Kararı doğrultusunda çiftçi yollarının rehabilite ve düzenleme çalışmalarının yapıldığını, 03.04.2018 tarihi Salı günü il koordinasyon kurulu toplantısına katılım sağladığını, DSİ İdaresine Ömerli Deresi taşkın koruma projesinin ayrıca Yeşilyurt Köyü üst bölgelerine 4 ila 6 milyon metre küp kapasitede yeni bir barajın yapılmasının uygun olacağı ve su rezervinin yeterli olduğunu,  2017 yılından sarkan planlanan Bor-Altunhisar 51-52 karayolundan 10 km. lik yol bölümünün, 51-78 kotlu Altunhisar – Çiftlik ve Yeşilgölcük güzergahında kalan 600 metrelik yol bölümü ile tamamlanacağını, Boğas bölgesine dönel kavşak, Akyokuş Bölgesine testi kulpu güvenli U dönüş kavşağı yapılmasının talep edildiğini, Altunhisar E-90 güzergahındaki yol bölümünün ise yıl sonunda 12 metrelik rehabilite çalışması olacağını, Yüksekokul konusunda ise tüm imkanlarımızla hazır olduğumuzu, ağaçlandırma konusunda ise İlimizin en fazla fidan diken belediyesi olduğumuz bölge müdürlüğümüzce ifade edilerek Valimizce teşekkür edildiğini, 04.04.2018 Çarşamba günü ise Ankara İline giderek Diyanet İşleri İnsan Kaynakları Genel Müdürü ve Daire Başkanından İlçemizin Din Görevlisi ve diğer personel ihtiyaçlarının talep edildiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından önceden talep ettiğimiz ve bedelsiz olarak belediyemize tahsis edilen 8+1 m3 lük yeni bir çöp toplama aracının teslim alma işlemlerinin başlatıldığını, (TBMM) Meclisinde Niğde Ak Parti Millet Vekilimiz ve Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanımız Sayın Alpaslan KAVAKLIOĞLU’ yu ziyaret ederek yeni bir Yeşilyurt Göleti, Ömerli Deresi taşkın koruma ile Ziraat Bankasının binası ile ilgili görüşme yaptığını ve Ziraat Bankası Emlak ve İnşaattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bülent SÜER beyin önümüzdeki günlerde ilçemizi ziyaret edeceğini, Sağlık Mahallesine yapılacak olan ve dosyaları teslim edilen TOKİ konutlarının proje ve ihalesinin hızlandırılması için İmar Dairesi Başkanı Sayın Ayşe SÜMER hanımefendi ile görüşme yapıldığını bildirdi.  Başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 10:30’ da son verildi.

 

 

 Erdal SARI         Yavuz HIRA          Davut MENDİ
Meclis Başkanı      Katip Üye           Katip Üye 

2018 Yılı Mart Ayı Meclis Karar Tutanağı

MECLİS KARAR KAĞIDI

 Karar Tarihi: 02.03.2018                                                                  Karar No: 2018/3

MART

Meclisi teşkil                                                                                                                                    

Edenler.

Meclis Başkanı         : Erdal SARI

Üyeler                        : Kerim ARIÖZ, Kadir NAZLIKAYA, Hakan DURUKAN. Davut MENDİ, Halil AVŞAR, Yaşar KUZUCU, Fevzi ACER.

Katılmayan Üyeler    : Abdulkadir DAĞTEKİN(izinli) , Yavuz HIRA.

 

Gündemin Birinci (1.) Maddesinde yer alan Meclis yoklaması yapıldı, çoğunluğun var olduğu görüldü ve gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündemin İkinci (2.) Maddesinde yer alan, Meclis açılış konuşmasını Meclis Başkanı Erdal SARI yaptı ve 2018 yılı Mart ayı Belediye Meclisi toplantımızın İlçemize, Niğde’mize ve Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesini takiben ebedi hayata irtihal etmiş Cumhuriyetimizin Kurucusu başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm Aziz şehitlerimiz ile Belediye Başkan ve Personellerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gündemin Üçüncü (3.) Maddesinde yer alan bir önceki Meclis Karar tutanağı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 11.maddesi gereğince Meclise okundu ve herhangi bir maddi hatanın olmadığı görüldü. Diğer maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gündemin Dördüncü (4.) Maddesinde yer alan 19.02.2018 tarih ve 216 sayılı Çevre ve Şehircilik Komisyonu raporunun görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Söz konusu raporun incelenerek müzakere edilmesinin ardından İlçemiz Sağlık Mahallesi Akyokuş mevkii 5129 nolu parselde kayıtlı 19.827,66 m2 yüzölçümlü taşınmazın imar tadilatının yapılması hususu 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. (c- u) Maddeleri ile 3194 sayılı İmar Kanununun 8. Maddesinin (b) bendi ve 11. Maddeleri doğrultusunda açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde OY BİRLİĞİ ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi,

Gündemin Beşinci (5.) Maddesinde yer alan Ahiler Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı Doğrultusunda Belediyemizce başvurusu yapılacak olan “Altunhisar Tarihiyle Yükseliyor Kültürüyle Bütünleşiyor” projesinin hayata geçirilmesinde Belediye Başkanına yetki verilmesi hususunun görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Ahiler Kalkınma Ajansınca açılan Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı çerçevesinde hazırlanan söz konusu projemiz ile bölgemizde alternatif turizm potansiyeli oluşturularak tarihi özelliğe sahip evlerin aslına uygun şekilde güzelleştirilmesi, sokakların sağlıklaştırılması, kültürel, otantik ve mistik bir mahalle profilinin oluşmasıyla ilçemizin bölge turizmine yeni bir ivme kazandırılacağını, turizm potansiyeli oluşmuş ilçede faal olarak çalışan esnaflarımızın ticari kazançlarının artmasını, boş dükkanların yeni iş sahaları haline dönüşmesini, ilçenin önemli sorunlarının başında gelen işsizlik sorununun azalmasını, kadın, genç ve engellilerimize yeni iş sahalarının açılmasını, istihdamla birlikte nüfusun artmasını, ilçemizin sadece Niğde de değil bölgede dikkat çeken önemli bir cazibe merkezi haline dönüşmesini ve turizm faaliyeti ile bölge ekonomisine olumlu katkı sağlamasını beklediğimiz projenin gerçekleşmesinin Kamu Yararına olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu. Söz talebi olmadığı görüldü. Yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde projenin başarılı olması durumunda uygulanmasına, kurumumuzu temsile, ilzama ve proje belgelerini imzalamaya Belediye Başkanı Erdal SARI’ ya yetki verilmesine 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14. Maddesinin (a,b), 18. Maddesinin (j) bentleri ile 3194 Sayılı İmar Kanununun 39,40 ve 41. Maddeleri ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5. Maddesinin 15. Fıkrası doğrultusunda açık oylama sunuldu yapılan açık oylama neticesinde OY BİRLİĞİ ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi,

Gündemin Altıncı (6.) Maddesinde yer alan İlçemiz Sağlık Mahallesi Haştır Mevkii 3892, 3893 ve 3894 numaralı parsellerin imar planı içerisine alınması hususunun görüşülerek karara bağlanmasına geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. 3894 sayı parsel üzerinde Niğde Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 08.10.2015 tarih ve 7/7409 sayılı yazıları ve Valilik Makamının 08.10.2015 tarih ve 54936553/77408 sayılı oluruyla izin verilen Soğuk hava deposu yapım işi projesi hayata geçirilmiş olup söz konusu 3894 parsel üzerindeki İl Özel İdaresi soğuk hava deposu ile birlikte 3892 ve 3893 sayılı parsellerin imar planı içerisine alınmasının uygun olacağını bildirdi. Başkaca söz talebi olup olmadığı soruldu, söz talebi olmadığı görüldü ve söz konusu gündem maddesinin 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (c – u) Bentleri ile 3194 Sayılı İmar Kanununun 8. Maddesinin (b) Bendi doğrultusunda açık oylamaya sunuldu yapılan açık oylama neticesinde söz konusu teklif OY BİRLİĞİ ile kabul edilerek diğer maddelerin görüşülmesine geçildi,

Gündemin Yedinci (7.) Maddesinde yer alan dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Meclis Başkanı söz aldı. Belediye Meclis Üyemiz Sn. Abdulkadir DAĞTEKİN 23.02.2018 tarih ve 805/225 sayılı sayılı dilekçesi ile 28 Şubat – 14 Mart 2018 tarihleri arasında ailece umre ziyareti yapacağından izinli sayılması talebinin tarafımdan uygun görüldüğünü, Belediyemize ait Başkan Seyfullah ÖNEY Parkı içerisindeki müştemilata yeni çatı yapıldığını, Orman ve Su işleri Bakanlığından temin edilen fidanların dikiminin tamamlandığını, 12.02.2018 tarihi Pazartesi günü Niğde İlimizde düzenlenen Şehir Ekonomi Toplantısına katıldığını aynı gün İlçe Kaymakamımız ile birlikte saat 14:00’ de Niğde Ömer HALİSDEMİR Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Sayın Muhsin KAR beyefendiyi heyet halinde Yüksekokul konusunda ziyaret ettiklerini 13.02.2018 tarihinde ise Niğde Ahiler Kalkınma Ajansınca düzenlenen 11. Çalıştay toplantısına katıldığını, TOKİ – Belediyemiz işbirliğinde talep toplaması yapılan konutların revize edilmesi gereken yeni proje ve ihalesi için 120 konutluk başvuru yapıldığını, TOKİ Başkanımız Sayın Mehmet Ergün TURAN ve Finansman Daire Başkanı Sayın Ayhan KARACA ile görüştüğünü bildirdi. Meclis Üyesi Davut Mendi söz aldı. Yoğun olan özellikle çocuk parklarına kamera konulmasının uygun olacağını bildirdi. Başkaca görüşülecek bir konu olmadığı görülerek toplantıya aynı gün saat 10:10’ da son verildi.

   Erdal SARI                                       Kadir NAZLIKAYA                           Davut MENDİ

           Meclis Başkanı                                 Katip Üye                                 Katip Üye

src="https://maps.googleapis.com/maps/api/js?key=AIzaSyAddN225TqpPE6QyM1lEN2jJMAGB1bJojQ&callback=initMap">